زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ملکیان دستجردی
1396/03/10

زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ملکیان دستجردی امام جمعه شاهین شهر

تولد: 2 / مرداد / 1333 (شمسی)

مرتضی ملکیان دستجردی (Morteza Melikian dastjerdi)  , فرزند حسین و متولد دستجرد از توابع برخوار اصفهان و در حال حاضر امام جمعه شاهین شهر اصفهان می باشد.

وی در یک خانواده پرجمعیت مذهبی چشم به جهان گشود , در سال 1347 شمسی, در 14 سالگی وارد حوزه علمیه اصفهان شد و دروس سطح را نزد حضرات آیات امامی, ناصری و نجفی دولت آبادی و... فراگرفت و سپس در سال 1349 شمسی به حوزه علمیه قم رفت و پس از فراگیری دروس مقدماتی و سطح, از درس خارج فقه و اصول بزرگان آن دیار حضرات آیات حسین مظاهری, محمد فاضل لنکرانی, نوری همدانی,مرعشی نجفی و... به مدت هفت سال و از محضر حضرات آیات مشکینی و جوادی آملی دروس تفسیر را بهره مند گردید.

ایشان در مدارس علمیه: زرند کرمان, از 1364 تا 1374 شمسی , زرین شهر از 1374 تا 1381 و شاهین شهر از 1382 تاکنون به تدریس پرداخته است. حجت الاسلام والمسلمین ملکیان از حضرات آیات: امام خمینی(ره) , سید ابوالقاسم خویی و سید علی خامنه ای(مدظله العالی) , سیستانی, بهجت, صافی گلپایگانی, اراکی, فاضل و مکارم شیرازی اجازه تصدی امور حسبیه دارد. وی آثار نوشتاری نیز دارد, از جمله آثار منتشر شده ایشان: جبهه و جنگ , آسیب شناسی نماز جمعه , آثار و ثمرات ذکر الله , نهضت خدمت رسانی به مردم , اخلاق اسلامی و تهذیب نفس , است.

ایشان در دوران رژیم منقوص پهلوی با توزیع اعلامیه های امام خمینی (ره) و دیگر بزرگان, سخنرانی و تبلیغ در مورد مرجعیت امام خمینی (ره) در شهرهای مختلف از جمله نفت شهر و سومار از توابع استان ایلام, به مبارزه علیه رژیم پرداخت و به جهت فعالیتش در ایلام, تحت تعقیب مامورین ساواک قرار گرفت . در دوران دفاع مقدس علاوه بر جمع آوری کمک های مردمی و اعزام کاروان های متعدد در جبهه های جنگ نیز حضور یافت و درمانگاه و مهدیه لشگر ثارالله را احداث کرد.

حجت الاسلام ملکیان در سال 1361 شمسی به امامت جمعه پابدانا از توابع زرند کرمان منصوب شد. ساخت مصلی و تاسیس صندوق قرض الحسنه , ساخت حسینه , دفتر منزل امام جمعه و دیگر فعالیت های عمرانی از فعالیت های ایشان در این دوران بود.

وی در سال 1364 شمسی امامت جمعه زرند کرمان را به عهده گرفت و خدماتی را در امور فرهنگی و عمرانی انجام داد, از جمله: پیگیری تاسیس دانشگاه صنعت ومعدن, دانشگاه آزاد,دانشکده پرستاری, احداث بیمارستان,احداث پرورشگاه علی ابن ابی طالب (ع) , تاسیس مدرسه علمیه فاطمیه(س) خواهران ,دبیرستان محمدیه, تاسیس موسسه خیریه موسی ابن جعفر(ع) و حسینیه زرندی ها در مشهد, توسعه مسجد جامع و احداث مساجد دیگر در آن شهر.

وی در 21 آبان 1374 شمسی, امامت جمعه زرین شهر اصفهان را عهده دار شد. از فعالیت های او در این شهر: احداث مصلی و مرمت و بازسازی مدرسه علمیه , تاسیس حوزه علمیه خواهران , تاسیس صندوق قرض الحسنه دارالقرآن, تاسیس خانه جوان می باشد.

از سال 1381 شمسی امامت جمعه شاهین شهر را به عهده گرفت. مرمت و بازسازی مصلای بزرگ نماز جمعه , حوزه علمیه و دفتر امام جمعه , همکاری با حوزه های علمیه برادران و خواهران , پیگیری ساخت ساختمان های جدید مدرسه علمیه برادران با زیر بنای حدود 14 هزار متر در چهار طبقه و مدرسه علمیه خواهران با زیر بنای حدود 8 هزار متر در سه طبقه , تاسیس خیریه جواد الائمه (ع) که در حال حاضر 300 خانوار تحت پوشش این موسسه قرار دارند و ساخت ساختمان خیریه با زیر بنای حدود 750 متر در سه طبقه و....

 

ائمه جمعه شاهین شهر قبل از مسئولیت ایشان:

  1. حجت الاسلام والمسلمین سید محمود میرعبدالهی حسینی      1360  الی 1365 
  2. حجت الاسلام والمسلمین عبدالله محمدی اصفهانی               1365 الی 1367
  3. حجت الاسلام والمسلمین سید قاسم محمدزاده موسوی          1367 الی 1375
  4. حجت الاسلام والمسلمین عبدالقائم شوشتری                      1375 الی 1381

امام جمعه های موقت شاهین شهر:

  1.  حضرت آیت الله مهدوی                                 (نماینده محترم خبرگان رهبری استان اصفهان)
  2.  حجت الاسلام والمسلمین صالحیان                      (مسئول محترم دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اصفهان)
  3.  حجت الاسلام والمسلمین حسینی دولت آبادی          (نماينده هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامی) 
  4.  حجت الاسلام والمسلمین محمدی                        (نماینده محترم ولی فقیه در سپاه اصفهان)

 

منابع: اسناد شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور, بنیاد ریحانه,13آذر1382 , س413/1002, بررسی و به روز رسانی مجدد: 15/06/1395